Ładowanie

Odzyskaj belgijski zasiłek na dzieci!

image

Zasiłek na dzieci w Belgii – najważniejsze informacje

Belgia jest państwem, do którego przyjeżdża mnóstwo turystów, ale także wiele osób poszukujących pracy. Część osiedla się tam całą rodziną, wychowując nawet dzieci, a część jedynie pracuje tam przez jakiś czas, odwiedzając systematycznie swoich bliskich w Polsce. Kto jest zatrudniony w Belgii legalnie, ma prawo ubiegać się o specjalny zasiłek rodzinny – i to w różnej formie. Belgijski system zabezpieczeń społecznych dysponuje naprawdę szerokim wachlarzem zasiłków, które wypłacane są na podstawie niezwykle elastycznych przepisów. Nie oznacza to jednak, że każdy może otrzymać dodatkowe fundusze. Jak się o nie właściwie ubiegać i kto ma do tego prawo?

Zasiłki rodzinne w Belgii – dla kogo?

Zasiłki rodzinne wypłacane są osobom, które są zatrudnione w Belgii legalnie, na umowę o pracę, prowadzą działalność gospodarczą, zarejestrowaną na terenie tego kraju, albo też poza Belgią, jednak odprowadzają specjalne składki na ubezpieczenie społeczne do belgijskiej kasy ubezpieczeniowej. Bądź też pobierają belgijskie świadczenia socjalne (zasiłki dla bezrobotnych, zasiłki chorobowe, zasiłki inwalidzkie). Zasiłki na dziecko przysługują jego rodzicom lub opiekunom bez względu na to, gdzie przebywa dziecko – nie musi ono mieszkać na terenie Belgii.

Zasiłki na dzieci – ile wynoszą?

Zasiłek na dzieci – czyli tak zwany Kinderbijslag – przysługuje wszystkim uprawnionym do jego pobierania nawet do roku wstecz. Oznacza to, że jeśli ktoś pracował jakiś czas wcześniej na terenie Belgii i był uprawniony do pobierania stosownego zasiłku, może się o niego ubiegać nawet jeśli już nie pracuje na terenie Belgii. Może też zawsze wystąpić o to, żeby belgijski urząd – który rozpoczyna wypłacanie zasiłku na bieżąco - zapłacił za poprzednie miesiące. Wysokość wypłacanego zasiłku na dzieci w Belgii wynosi 90,28 euro na 1 i 2 dziecko, 167,05 euro za 3 dziecko, a także 249,41 za 4 (i więcej) dzieci. Według belgijskiego prawa pieniądze wypłacane są matce konkretnego dziecka. Nie jest to jednak koniec dodatkowych funduszy – dodatkowe pieniądze przysługują bowiem rodzicom również ze względu na określony wiek dziecka. Dodatki przewidziane są też na przykład z tytułu urodzenia dziecka itp.

Jak ubiegać się o zasiłek rodzinny w Belgii?

Żeby otrzymać dodatkowe pieniądze, zawsze trzeba się o nie ubiegać – urząd sam nie zgłosi się do nikogo, więc konieczne jest złożenie stosownych wniosków, żeby otrzymać zasiłki na dzieci w Belgii. Warto ubiegać się o niego jak najszybciej (to uwaga dla tych, którzy planują rozpocząć pracę na terenie tego kraju), gdyż procedura może potrwać nawet kilka miesięcy. W efekcie jednak fundusze zostaną wypłacone również za miesiące poprzednie, kiedy procedura była w toku, a świadczenie danej osobie przysługiwało. By móc ubiegać się o Kinderbijslag, trzeba wypełnić stosowny wniosek, a także posiadać takie posiadać Fiche, Loonbrief, Loonafrekening (dokumenty od pracodawcy), kopię dowodu osobistego lub paszportu oraz takie dokumenty (jeśli urząd ich zażąda), jak zaświadczenia potwierdzające status osoby bezrobotnej, pobieranie zasiłku, emerytury, renty czy unijny akt urodzenia dziecka.

Nie musisz zastanawiać się już dłużej jaką ofertę wybrać! Skontaktuj się ze mną, odpowiem na Twoje każde pytanie dotyczące uzyskania belgijskiego zasiłku na dzieci Kinderbijslag! Temat zasiłku w Belgii to ważna kwestia, do odebrania jest naprawdę sporo pieniędzy.
Adam Nowak
Dedykowany Konsultant
Zasiłek Kinderbijslag z Belgii w skrócie
  • Zasiłek za ostatnie 5 lat!
  • Nawet 250 Euro na miesiąc
  • Łatwe procedury
  • Dedykowany konsultant
  • Szybkie terminy rozliczeń

Odzyskaj Twoje pieniądze, nie czekaj aż rozliczenie się przedawni!