Ładowanie

Odzyskaj niemiecki zasiłek na dziecko!

image

Zasiłek rodzinny w Niemczech – jak i kiedy się o niego ubiegać?

Coraz więcej Polaków pracuje poza granicami naszego kraju – duża część w Niemczech, z uwagi na lokalizację oraz liczne, dobrze płatne oferty. Wiele par przeprowadziło się tam na stałe, wiele małżeństw mieszka tam wspólnie przez jakiś czas, ale spora grupa niestety rozdzieliła się ze względu na pracę i jedna osoba mieszka w Polsce, a druga w Niemczech. W każdej z tych sytuacji spora część osób posiada dziecko lub dzieci – a w takim wypadku mogą się ubiegać o zasiłek rodzinny, który nie jest może specjalnie wysoki w euro, ale w złotówkach może wynosić nawet około 1000 złotych. Jak jednak można go uzyskać? Jak się o niego ubiegać i czy każdy może to zrobić? Jakie dokumenty są niezbędne?

Zasiłek na dzieci w Niemczech – informacje

Kindergeld to zasiłek na dzieci (zasiłek rodzinny), który przysługuje w Niemczech wszystkim osobom, które legalnie przebywają w kraju oraz legalnie w nim pracują. Co ciekawe, zasiłek taki może zostać przyznany również dzieciom mieszającym w Polsce – jeśli jeden rodzic pracuje legalnie w Niemczech, a drugi przebywa z nimi na terenie państwa polskiego. Co więcej, nie ma żadnych przeciwwskazań pieniężnych do jego wypłacania – a zatem przysługuje rodzinom bez względu na to, ile kto zarabia. Przyznawaniem zasiłku rodzinnego w Niemczech zajmuje się specjalny urząd - Urząd Rodzinny (Familienkasse).

Zasiłek rodzinny – komu przysługuje?

Zasiłek rodzinny w Niemczech przyznawany jest na dzieci, które jeszcze nie podjęły pracy zarobkowej i nie ukończyły 18 roku życia. Zwykle przyznawany jest właśnie do tego czasu, jednak w niektórych przypadkach można przedłużyć jego wypłacanie aż do osiągnięcia wieku 25 lat. Możliwość taka istnieje w sytuacji, gdy dziecko postanowiło kontynuować naukę i na przykład studiuje, albo w jakikolwiek inny sposób kształci się zawodowo, bądź gdy jest w okresie pomiędzy kolejnymi etapami nauki (trwającym maksymalnie 4 miesiące), poszukuje pracy (jest zarejestrowane jako osoba bezrobotna), lub gdy jest to osoba niepełnosprawna. Co ciekawe, o zasiłek rodzinny można starać się za okres do lat wstecz – a więc nawet jeśli ktoś pracował w Niemczech i już wrócił do Polski, nie oznacza to, że nie otrzyma zaległego, należnego świadczenia na dziecko.

Zasiłek na dzieci – ile może wynieść?

Zasiłki na dzieci z punktu widzenia przeciętnego Niemca są średnio wysokie, jednak w przeliczeniu na złotówki mogą być sporym zastrzykiem gotówki, za które można opłacić dziecku jakiś dodatkowy kurs czy kupić mu całą wyprawkę do szkoły. Wszystko zależy od tego ile ma się dzieci i jak długo ktoś pracuje/pracował w Niemczech. Kwota miesięcznego zasiłku rodzinnego w Niemczech stale rośnie – w roku 2017 wyniosła na pierwsze i drugie dziecko 192 euro.

Kindergeld – jak się o niego ubiegać?

O zasiłek rodzinny na dzieci za pracę w Niemczech można się ubiegać już po pierwszym, przepracowanym tam miesiącu. Istnieje jednak szereg dokumentów, które trzeba złożyć w niemieckim urzędzie, żeby móc się o niego starać. Wśród niezbędnych dokumentów jest między innymi zaświadczenie dotyczące składu rodziny z Urzędu Miasta/Gminy, zaświadczenie o wypłacanym zasiłku rodzinnym w Polsce (lub niepobieraniu zasiłku), wystawione przez Urząd Miasta/Gminy (Miejski Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej), niemieckie karty podatkowe/zaświadczenia podatkowe (Lohnsteuerbescheinigung) za lata, za które będziemy wnioskować o zasiłek i ksera zaświadczeń o zameldowaniu/wymeldowaniu w Niemczech (Anmeldung/Abmeldung) lub zaświadczenie o wynajmie mieszkania w Niemczech. Na szczęście istnieją firmy, które zajmują się pośredniczeniem w tego typu sprawach, pomagając dopełnić wszystkich formalności.

Nie trać więcej czasu! Skontaktuj się ze mną, z przyjemnością odpowiem na Twoje wszelkie pytania o niemiecki zasiłek rodzinny Kindergeld! Warto zainteresować się tematem zasiłku, do odzyskania jest bowiem całkiem znaczna kwota pieniędzy.
Adam Nowak
Dedykowany Konsultant
Zasiłek na dzieci Kindergeld Niemiec w skrócie
  • Zasiłek za ostatnie 6 m-cy
  • Nawet 200 Euro na miesiąc
  • Proste procedury
  • Dedykowany konsultant
  • Szybkie terminy rozliczeń

Odzyskaj Twoje pieniądze, nie czekaj aż rozliczenie się przedawni!