Ładowanie

Rozlicz Twój podatek z Belgii!

image

Zwrot podatku z Belgii – kiedy to możliwe?

Belgia to piękne państwo federacyjne, ulokowane w zachodniej Europie, w południowych Niderlandach. Stolicą państwa jest Bruksela – będąca również stolicą Unii Europejskiej. Trudno się dziwić, że mnóstwo osób wyjeżdża do pracy nie tylko do samej Brukseli, ale ogólnie do tego państwa. Liczne oferty pracy, dobre zarobki – niektórzy wyjeżdżają tylko sezonowo, inni na długo, a jeszcze inni na stałe. Wszyscy jednak, którzy zostaną legalnie zatrudnieni, muszą rozliczać belgijskie podatki, odprowadzać je, ale w konsekwencji mogą również później ubiegać się o ich częściowy zwrot. W jakich sytuacjach jest to możliwe i jak wygląda procedura?

Rozliczenie podatku z Belgii

Każda osoba, która została w legalny sposób zatrudniona w Belgii, ma obowiązek płacenia tamtejszych podatków i rozliczania się z nich w Urzędzie Skarbowym. Obowiązek taki jest nałożony nie tylko na osoby, które pracują w tym państwie przez dłuższy czas, ale nawet i wówczas, jeśli jest to jedynie praca chwilowa. Warto wiedzieć, że w Belgii obowiązuje aż 5 stawek podatkowych, które zależą od uzyskiwanych przychodów. Stawki te wynoszą 25%, 30%, 40%, 45% i 50%. Rozliczając się z podatków, można jednak – podobnie jak w Polsce – uzyskać nadpłatę. Oznacza to, że nadwyżka jest – podobnie jak i u nas – jak najbardziej do odzyskania. Z racji, że wszystko dzieje się w innym państwie, trzeba się jedynie o to upomnieć!

Kwota wolna od podatku a zwrot

W Belgii pracownicy dzielą się na rezydentów i nierezydentów. Ci drudzy nie maja stałego miejsca zameldowania na terenie kraju, więc jeśli w nim legalnie pracują, początkowo nie otrzymają automatycznego wezwania do rozliczenia podatku – muszą sami o tym pamiętać i się tym zająć. Podobnie sami musimy zająć się odzyskaniem ewentualnej nadpłaty – na szczęście w całej procedurze dotyczącej zwrotu podatku w Belgii pomagają specjalne firmy, do których można się w tej sprawie zgłosić.

Warto pamiętać o 2 sprawach:

  • zasiłki rodzinne, zasiłki porodowe, środki na utrzymanie dzieci lub alimenty do wysokości 2830 euro oraz zasiłki socjalne są dochodami zwolnionymi z podatku dochodowego
  • dochody podatnika nie mogą przekroczyć kwoty wolnej od podatku i stanowić w 75% zarobki uzyskane w Belgii, jeśli chcemy ubiegać się o pełny zwrot podatku.

Zwrot podatku z Belgii – informacje

O zwrot podatku za pracę w Belgii można się ubiegać za 3 ostatnie lata. Oznacza to, że 31 grudnia 2017 roku mija termin składania wniosków rozliczeniowych za rok podatkowy 2014. Rozliczenie belgijskich podatków nie jest proste, jednak warto się o to postarać, ponieważ kwota zwrotu może być bardzo wysoka – zwłaszcza w przeliczeniu na złotówki. Do prawidłowego rozliczenia podatku z Belgii będzie potrzebna belgijska karta podatkowa – tak zwana Loonfiche. To formularz, który pracownik otrzymuje od pracodawcy i który zawiera wszystkie kwoty zarobków oraz odprowadzonych podatków. Zwrot pieniędzy zwykle trwa 90 dni, jednak wszystko zależy od tego, kiedy zostanie złożony wniosek i czy dokumenty będą poprawnie wypełnione – procedura może się więc wydłużyć do kilku miesięcy.

Nie czekaj! W każdej chwili jestem do dyzspozycji, chętnie wyjaśnie Ci każdą kwestię związaną z rozliczeniem belgisjkiego podatku dochodowego! Pamiętaj o tym, że czeka na Ciebie całkiem pokaźna kwota pieniędzy!
Adam Nowak
Dedykowany Konsultant
Rozliczenie podatku z Belgii w skrócie
  • Zwrot za ostatnie 3 lata
  • Średnia kwota zwrotu powyżej 3000 zł
  • Przejrzyste procedury
  • Dedykowany konsultant
  • Możliwość płatności po rozliczeniu

Odzyskaj Twoje pieniądze, nie czekaj aż rozliczenie z Belgii się przedawni!