Ładowanie

Odzyskamy Twój podatek z Niemiec!

image

Jak odzyskać zwrot podatku z Niemiec?

Dzięki podatkom państwa mogą normalnie funkcjonować, zapewniając realizację pewnych zadań i oczekiwań publicznych. Płaci się je zatem w każdym kraju – nie tylko u nas. Jeśli jednak ktoś pracował przez jakiś czas poza granicami naszego kraju, płacąc podatki w innym miejscu, może ubiegać się o ich częściowy zwrot. Nie wszyscy o tym wiedzą, a kwoty do odzyskania są często bardzo duże – średni zwrot podatku w Niemczech to nawet 3364 złote (a nawet więcej!), a więc jest o co walczyć! Jak wygląda cała procedura i kto może się ubiegać o pieniądze?

Lohnsteuer – podatek dochodowy w Niemczech

Lohnsteuer to niemiecki podatek dochodowy, który pobierany jest od wynagrodzenia wypłacanego pracownikom – tym, którzy są legalnie zatrudnieni na terenie państwa niemieckiego. Podatek odprowadzany jest w każdym miesiącu, a pracodawca przekazuje go do Urzędu Skarbowego. Co ciekawe, wysokość podatku obliczana jest na podstawie klasy podatkowej, a także wysokości wynagrodzenia, które dana osoba otrzymuje. Jednakże później podatnik musi złożyć roczne rozliczenie podatkowe, na podstawie którego ustala się, czy wcześniej płacone podatki były adekwatne do owego rocznego rozliczenia. Jeśli okaże się, że były zbyt wysokie, można ubiegać się o zwrot nadłożonej sumy!

Zwrot podatku z Niemiec – dla kogo?

Nawet jeśli ktoś pracował w Niemczech krótko i wrócił już do rodzinnego kraju, nie oznacza to wcale, że nadpłacone fundusze przepadają. Jeśli tylko przysługują danej osobie, można się starać o ich odzyskanie nawet będąc poza granicami Niemiec. Zwrot podatku przysługuje za ostatnie lata podatkowe, a więc jest dość czasu, żeby się wszystkim zająć. W roku 2018 będzie można rozliczyć lata 2017, 2016, 2015 i 2014. Kto chce jeszcze uzyskać zwrot za rok 2013, musi się pospieszyć, bo można się o to ubiegać jedynie w 2017.

Rozliczanie niemieckich podatków - jakie dokumenty?

Podstawowym dokumentem, na bazie którego dokonywane jest rozliczenie, jest Besondere Lohnsteuerbescheinigung. Dokument taki powinien zostać wydany przez pracodawcę, więc niemal każdy może się nim pochwalić. Nie muszą go wystawiać jedynie ci, którzy zatrudniali pracowników, odprowadzając na nich podatek ryczałtowo. Inny dokument, na podstawie którego można ubiegać się o zwrot podatku jest niemiecka karta podatkowa Lohnsteuerkarte, a często i samo zaświadczenie o zarobkach Lohnsteuerbescheinigung.

Zwrot podatku z Niemiec – w jaki sposób?

Aby móc otrzymać zwrot należnego podatku za pracę w Niemczech, konieczne jest złożenie odpowiednich wniosków w odpowiednich miejscach. Wspomniane już w poprzednim akapicie dokumenty potwierdzające pracę i odprowadzane podatki to jedno, ale trzeba mieć również kopię dokumentu tożsamości lub paszportu, jak też zaświadczenie UE/EOG. Z uwagi na fakt, że obliczanie podatku i załatwianie wszystkich formalności zajmuje trochę czasu, można ubiegać się o pomoc w firmach, zajmujących się dopełnianiem podobnych procedur. Wskażą one również co można odpisać od podatku, żeby jeszcze zwiększyć kwotę zwrotu podatku z Niemiec. Wszystkie dokumenty należy złożyć w niemieckim Urzędzie Skarbowym i czekać na decyzję (Bescheid). Gdy jest ona pozytywna, pieniądze trafiają na konto podatnika.

Nie czekaj! Już teraz skontaktuj się ze mną, chętnie odpowiem na Twoje pytania dotyczące zwrotu podatku z Niemiec! Pamiętaj o tym, że z naszą pomocą możesz dokonać rozliczenia w pełni online.
Adam Nowak
Dedykowany Konsultant
Zwrot podatku z Niemiec w skrócie
  • Zwrot za ostatnie 5 lat
  • Średnia kwota zwrotu > 3000 zł
  • Rozliczenie online
  • Dedykowany konsultant
  • Mozliwość płatności po odzyskaniu zwrotu

Odzyskaj Twoje pieniądze, nie czekaj aż rozliczenie się przedawni!